Cleaner do paznokci. Co to jest i jak go stosować?

Cleaner do paznokci. Co to jest i jak go stosować?

Cleaner to preparat mający na celu odtłuszczenie paznokci przed wykonaniem manicure’u hybrydowego, żelowego i akrylowego. To jednak nie jedyne zadanie tego produktu, a jego stosowanie podczas stylizacji paznokci jest niezbędne.

Cleaner do paznokci – co to jest?

Trudno wyobrazić sobie stylizację paznokci bez użycia takiego produktu jak cleaner, gdyż zapewnia on możliwość odpowiedniego przygotowania płytki paznokcia do wykonania manicure’u. Preparat ten odpowiada za trwałość stylizacji oraz za jej ostateczny efekt. Ze względu na to, że po otwarciu preparat wietrzeje, należy dobrać pojemność cleanera do zapotrzebowania.

Kiedy stosować cleaner do paznokci?

Jako że cleaner jest produktem wielozadaniowym, jego zastosowanie niezbędne jest na kilku etapach stylizacji paznokci. Należy go więc stosować do odtłuszczania płytki paznokcia przed nałożeniem takich produktów jak żele UV i lakiery hybrydowe oraz do przemywania warstwy dyspersyjnej.

Zobacz koniecznie:

 

 

Odtłuszczanie płytki paznokcia

Płytka paznokcie jest naturalnie tłusta, mimo że tego nie widać. Wykonanie manicure’u na nieprzygotowanej płytce zdecydowanie skróciłoby trwałość stylizacji, a przyczepność produktu byłaby znikoma. Z tego powodu, przed nałożeniem bazowych lakierów hybrydowych i żeli UV odtłuszcza się płytkę paznokcia za pomocą cleanera. W przypadku bardzo tłustej płytki, po zastosowaniu cleanera stosuje się jeszcze primer. Cleaner nie tylko usuwa z płytki paznokcia tłuszcz, ale również niewidoczne gołym okiem zabrudzenia oraz pył, który zgromadził się na paznokciach podczas piłowania.

Przemywanie warstwy dyspersyjnej

Większość produktów, takich jak topy lakierów hybrydowych i żele nawierzchniowe, mających na celu utwardzenie, wykończenie i nabłyszczenie stylizacji posiada warstwę dyspersyjną. Jest to tzw. lepka warstwa występująca po utwardzeniu końcowego produktu. Aby poprawnie ukończyć stylizację, należy zmyć dyspersję i właśnie w tym celu cleaner jest niezastąpiony. Już niewielka ilość produktu usuwa warstwę lepką, nadając stylizacji połysk. Po utwardzeniu ostatniej warstwy manicure’u, a więc żelu lub lakieru hybrydowego nawierzchniowego, warto odczekać kilka, a nawet kilkanaście sekund po wyciągnięciu dłoni z lampy LED. Po tym czasie można zmyć dyspersję cleanerem. Zapobiegnie to ewentualnemu zmatowieniu stylizacji.

Cleaner do paznokci – kiedy nie stosować?

Niektóre żele UV i hybrydowe lakiery nawierzchniowe nie posiadają warstwy dyspersyjnej. Są to produkty oznaczone często jako “no wipe”. Oznacza to, że po ich utwardzeniu, stylizacja jest już gotowa i nie należy oczyszczać paznokci za pomocą cleanera. Produktu nie należy również stosować pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw lakieru hybrydowego lub żelu, chyba że producent produktu zaleca inaczej. Wyjątkiem jest tworzenie zdobień na paznokciach, które wymagają użycia cleanera.

Cleaner do paznokci – gdzie kupić i ile kosztuje?

Cena produktu uzależniona jest najczęściej od jego pojemności i zastosowania. Dostępne są bowiem preparaty, których działanie może być ukierunkowane na mocniejsze odtłuszczenie lub wzmacniające. Ceny cleanerów znajdują się najczęściej w przedziale od kilku do kilkunastu złotych. Cleaner to podstawowy produkt do wykonania manicure’u hybrydowego lub żelowego, dlatego niemal każdy sklep kosmetyczny z produktami do stylizacji paznokci oraz każda hurtowania kosmetyczna mają go w swojej ofercie.

Cleaner w stylizacji paznokci – stosowanie krok po kroku

Poniższa instrukcja przedstawia poprawne wykonanie stylizacji paznokci z wykorzystaniem cleanera, aby jeszcze lepiej zobrazować jego szerokie i niezbędne zastosowanie:

   1. Przygotuj paznokcie do stylizacji: odsuń skórki i opiłuj paznokcie, aby uzyskać pożądany ich kształt.
   2. Użyj bloczka polerskiego, aby zmatowić płytkę paznokcia.
   3. Delikatnie nasączonym w cleanerze wacikiem bezpyłowym przetrzyj płytkę paznokcia. Postaraj się usunąć cały nagromadzony w czasie piłowania pył.
   4. W przypadku bardzo tłustej płytki paznokcia, po odtłuszczeniu paznokci cleanerem, można zastosować jeszcze primer.
   5. Nałóż lakier lub żel bazowy i utwardź w lampie.
   6. Nałóż lakier lub żel kolorowy, ponownie utwardź produkt w lampie.
   7. Jeśli chcesz cieszyć się intensywnym kolorem paznokci, wykonaj powyższą czynność ponownie.
   8. Nałóż lakier hybrydowy lub żel nawierzchniowy i utwardź stylizację w lampie.
   9. Odczekaj kilka sekund i przemyj paznokcie wacikiem bezpyłowym nasączonym w cleanerze.

Paznokcie dobrze przygotowane do stylizacji

Etap przygotowywania paznokci do stylizacji, a więc matowienia blokiem polerskim i odtłuszczania jest równie ważny, co samo nakładanie produktów światłoutwardzalnych. Na dobrze zmatowionych i odtłuszczonych paznokciach lakier lub żel będzie miał o wiele lepszą przyczepność, gdyż nie będą się tworzyły pęcherzyki powietrza. Właściwe oczyszczenie płytki paznokcia zapobiega również gromadzeniu się brudu i drobnoustrojów pomiędzy paznokciem a warstwą lakieru. Z kolei końcowy etap stylizacji paznokci – zmywanie warstwy dyspersyjnej sprawia, że paznokcie nie tylko się błyszczą, ale również są odporne na działanie czynników zewnętrznych.