Fotografia- co to jest f?

Fotografia- co to jest f?

F w fotografii to bardzo skomplikowana kwestia. Z jednej strony jest to przysłona czy też wartość przysłony- to można wyjaśnić w dość łatwy sposób. Problem zaczyna się, kiedy konieczne okazuje się skorzystanie ze wzorów matematycznych, fizyki- nagle ten obszerny temat okazuje się skomplikowany i często niezrozumiały. Fotografia powinna być przede wszystkim praktyczna, dlatego też opisywanie zaawansowanych kwestii dla początkujących nie jest konieczne. Czym dokładnie jest przysłona? Jakie wartości przysłony można wyróżnić? Jaki wpływ otwór przysłony ma na tło? Jak wygląda regulowanie ekspozycji światła otworem przysłony? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym dokładnie jest przysłona?

Z pewnością wiele osób może zastanawiać się, czym jest f w fotografii. Otóż jest to przysłona. Jednakże początkującym adeptom niewiele to mówi. Dlatego też zanim przejdziemy do nieco bardziej skomplikowanych kwestii, warto w pierwszej kolejności zrozumieć, czym dokładnie jest przysłona, a także jakie cechy charakterystyczne posiada. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym obiektywnie znaleźć można specjalne blaszki- to właśnie dzięki nim możliwa jest regulacja światła, która wpada do naszego aparatu. Ich zadaniem jest tworzenie oporu. To od nas zależy czy przysłona będzie otwierana, czy przymykana. Wiąże się to bezpośrednio z kilkoma zjawiskami, która dla fotografa https://epli.pl/kontakt/ mają duże znaczenie. Okazuje się, że otwór przysłony ma duży wpływ na głębię ostrości zdjęcia. W praktyce im większy jest otwór, tym mniejsza jest głębia ostrości, niezależnie od tego, jaki obiektyw posiadamy. Analogicznie, im otwór jest mniejszy, tym głębia ostrości jest większa. Otwór przysłony oznaczany jest za pomocą tytułowej literki f i wpływa on na ilość wpadającego światła. Warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie, która może okazać się sprzeczna z intuicją. Im mniejsza jest liczba przysłonowa, tym większy jest otwór względny obiektywu, w konsekwencji więcej światła wpada do matrycy. Jeśli zdecydowalibyśmy się na dużą liczbę przysłonową, m.in. f/22, wówczas otwór jest niewielki, a to z kolei prowadzi do tego, że mniej światła wpada do naszej matrycy.

Jakie wartości przysłony można wyróżnić?

Dość ciekawa jest kwestia tego, jakie są tak właściwie wartości przysłony. Zmniejszanie dwukrotne otworu względu to zmiana o 1EV. W aparatach możemy zmienić ustawienia pośrednie przesłony, podobnie jak wygląda to w przypadku czasu naświetlania czy też ISO. Do najpopularniejszych wartości możemy zaliczyć te następujące: f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22. Istnieje także szereg innych- ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, a także od tego, jakich efektów końcowych oczekujemy.

Jaki wpływ otwór przysłony ma na tło?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze otwór przysłony wpływa bezpośrednio na rozmycie tła. Aby zrozumieć tę kwestię, należy nieco więcej dowiedzieć się na temat obiektywów. Mowa oczywiście o jasnych obiektywach- ich otwór względny oscyluje w zakresie f/1.2 do f/2.8. Obiektywy jaśniejsze to raczej sprzęty typowo hobbistyczne, dla osób, które uwielbiają fotografię i poświęcają jej wiele czasu. Im jaśniejszy jest obiektyw, tym mniejsza jest liczba przysłonowa. W takich przypadkach obiektyw uznawany jest za lepszy, co wiąże się z jego wyższą ceną. Przykładowo obiektyw 85mm f/1.2 może kosztować nawet 8000 zł, a obiektyw 85mm f/1.8 to cena oscylująca w granicach tysiąca złotych. Niestety przeskoczenie tego nie jest możliwe. Jasne obiektywy są droższe, jednakże wiąże się to z nieporównywalnie lepszą jakością zdjęcia. Skąd tak duża różnica ceny? W przypadku dużych otworów przysłony wymagane są też większe elementy optyczne. Najczęściej są to soczewki, a cena ich jest dość wysoko. Co godne podkreślenia- jasne obiektywy mają satysfakcjonujące parametry optyczne. Mowa oczywiście o ostrości zdjęcia przy pełnym otwarciu przysłony. Znaczenie ma również kwestia tego, że jasne obiektywy proponowane są przede wszystkim specjalistom. Z tego powodu cena nie wiąże się jedynie z satysfakcjonującymi parametrami, ale również z zapotrzebowaniem na rynku.

Regulowanie ekspozycji światła otworem przysłony

Jedną z ważniejszych funkcji przysłony jest regulowanie ekspozycji światłą otworem. W praktyce tylko część fotogramów o tym pamięta. Jeśli chcielibyśmy mieć kontrolę nad ekspozycją sceny, jednocześnie dodamy światło z lampy, wówczas światło zostanie uregulowane czasem naświetlania, natomiast błysk- przysłoną. Jest to jednak dość skomplikowana kwestia i opisanie tego zjawiska mogłoby być dość problematyczne. Warto jeszcze pamiętać o jednej kwestii. Przysłona razem z czasem naświetlaniem, a także ISO tworzą trójkąt ekspozycji. Są to trzy najbardziej istotne parametry, którymi regulowana jest ilość światła, głębia ostrości, a także ruch na naszych zdjęciach. Są to w praktyce najbardziej podstawowe parametry w fotografii, które należy znać.