Gdzie leczyć uzależnienia?

Gdzie leczyć uzależnienia?

Gdzie leczyć uzależnienia? Co to w ogóle jest uzależnienie? Słowo to z góry kojarzy się negatywnie, bo na myśl przychodzą od razu alkohol, narkotyki, dopalacze, czy np. nadmierne korzystanie z innych rzeczy, negatywnie wpływające na czyjeś życie i zdrowie. Jeśli używka lub jakieś zajęcie (np. granie w gry komputerowe, surfowanie po Internecie), zapanuje nad czyjąś codziennością, wtedy dana osoba ma problem. Uzależniony często neguje to, że coś jest nie tak. Twierdzi, że panuje nad sytuacją. Jeśli jednak widać, że jest zupełnie inaczej, trzeba pomyśleć o leczeniu.

Czy uzależniony może sam wyjść z nałogu?

Zdarza się, że ktoś rzuca palenie papierosów z dnia na dzień, bo zaczął mieć problemy z płucami. Ktoś przestaje jeść słodycze, bo okazało się, że jest zagrożony cukrzycą. Alkoholik rzuca alkohol, bo prawie spowodował wypadek będąc pod jego wpływem. Tak, to się zdarza. jednak na coś takiego stać tylko pewną stosunkowo nieliczną grupę. Czasem na samodzielne rzucenie uzależnienia jest za późno, bo trwa za długo i zbyt intensywnie. A dana osoba jest np. dodatkowo obciążona genetycznie lub jej uzależnienie wynikało ze zbyt dużej liczby powodów.

W takich przypadkach jedyną szansą jest terapia od uzależnień. Rozwiązanie takie proponuje cały szereg ośrodków terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów. Dzięki temu osoby uzależnione nie są pozostawiane same sobie. Niektóre trzeba wprawdzie namówić na taką drogę walki, ale inne poddają się temu dobrowolnie.

Gdzie szukać pomocy?

Gdzie leczyć uzależnienia?
Gdzie leczyć uzależnienia?

Terapie odwykowe to cały kompleks działań mających na celu zmianę myślenia osób uzależnionych. Chodzi o to, aby uczestnicy nie czuli się ze swoim problemem sami i nabrali pewności siebie w walce o lepsze jutro. Spotkania w grupach z innymi uzależnionymi, rozmowy, porady specjalistów, zminimalizowanie szans na kontakt z przedmiotem uzależnienia – to tylko część całej terapii.

Profesjonalne terapie gwarantują ośrodki terapii uzależnień  na terenie całego kraju. Jak jednak rozpocząć takie leczenie? Przede wszystkim sama osoba uzależniona musi zrozumieć, że potrzebuje pomocy i że to żaden wstyd o nią prosić. Ważna jest też świadomość, że nad wieloma uzależnieniami trudno zapanować samodzielnie. Jeśli uzależniony neguje fakt, że ma problem i że to uzależnienie panuje nad nim, przyda się rozmowa ze specjalistą albo kimś, kto przechodził przez uzależnienie i wygrał z nałogiem dzięki terapii.

A jak znaleźć dobry ośrodek odwykowy? Jeśli ważne jest to, aby znajdował się niedaleko miejsca zamieszkania osoby uzależnionej, trzeba zacząć szukać w odpowiedniej lokalizacji. Druga sprawa to zatrudnieni specjaliści oraz przebieg terapii i – ewentualnie – jej cena. Te wszystkie informacje powinny być łatwo dostępne dla zainteresowanych. Wszelkie niejasności warto rozwiać np. podczas telefonicznej rozmowy. Kolejna sprawa to opinie nt. znalezionych ośrodków. Pomogą one podjąć ostateczną decyzję, gdzie warto starać się o przyjęcie na odwyk.

W leczeniu uzależnienia istotna jest też konsekwencja. Sama terapia to zaledwie początek drogi do wyzdrowienia i zapanowania nad swoim życiem aż do jego końca – bynajmniej nie przedwczesnego.

Droga do wyrwania się ze szponów nałogu

Kiedy już osoba uzależniona uzna, że potrzebuje pomocy, to naprawdę ważny krok do przodu. Teraz czas na decyzję, czy terapia powinna się odbywać w ośrodku zamkniętym, ile powinna trwać itd. Ocenić to może specjalista od uzależnień. Musi on jednak poznać konkretny przypadek:

  • kim jest osoba uzależniona – ile ma lat, czym się w życiu zajmuje, czy ma rodzinę i na kogo liczyć w trudnej sytuacji
  • jakie to uzależnienie – od czego
  • jak długo trwa uzależnienie i jakie jest jego natężenie
  • jaki jest ogólny stan zdrowia danej osoby uzależnionej i w jaki stopniu ma na niego wpływ samo uzależnienie.

Na tej podstawie można orzec, czy najlepszym rozwiązaniem będzie ośrodek odwykowy o charakterze zamkniętym. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy istnieje spore zagrożenie tym, że osoba uzależniona może wciąż oddawać się nałogowi, jeśli nie zostanie od niego odizolowana.

Sporo ośrodków, ale i wielu uzależnionych

Problem uzależnień niestety nie maleje, a wręcz przeciwnie. Oznacza to, że coraz więcej osób w różnym wieku potrzebuje terapii odwykowej. W ostatnich latach wzrosła też liczba ośrodków odwykowych, ale to wciąż za mało. Na miejsce w klinikach leczących na podstawie ubezpieczenia trzeba czasem czekać. Oczekiwania można jednak uniknąć lub bardzo je skrócić wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Oczywiście pacjenci ponoszą tu koszty terapii – to zwykle kilka tysięcy zł za 4 tygodnie. A często na 4 tygodniach się nie kończy.

Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z jednej strony rośnie świadomość zagrożeń, jakie niosą za sobą przeróżne uzależnienia, ale z drugiej wciąż wiele osób im ulega. Wysokość kosztów leczenia powinna uświadamiać, że wychodzenie z uzależnienia to spore wyzwanie pod wieloma aspektami. Czy można zrobić coś jeszcze, aby zapobiegać uzależnieniom? Przede wszystkim nie unikać tego tematu i nie zakładać, że “to nas nie dotyczy”.