Jak budują domy drewniane

Jak budują domy drewniane

Budowa domów drewnianych jest to coraz częściej wybierana opcja, jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Przemawia za tym przynajmniej kilka aspektów. Jednym z nich jest oczywiście cena, chociaż cena wcale nie musi tutaj być dużo mniejsza, niż domu murowanego o podobnych gabarytach. Oczywiście jest to opcja tańsza, ale też z drugiej strony, nie na tyle tania, jak to często zachwalają producenci domów jednorodzinnych drewnianych. Z drugiej strony producenci domów murowanych, próbują przekonywać osoby, które chcą budować domy drewniane o tym, że domy drewniane z drewna klejonego, są bardzo mało wytrzymałe, co również jest nieprawdą. Na pewno domy drewniane buduje się sporo wygodniej, budowa trwa krócej i wiele warunków, jakie musimy spełnić, do tego, aby wybudować dom drewniany, jest mniej restrykcyjnych. Spójrzmy, jak powinna wyglądać budowa domów z drewna z perspektywy zwykłego inwestora.

Wybieramy działkę pod budowę domu drewnianego szkieletowego lub pod budowę domu drewnianego z drewna klejonego warstwowo

Zanim w ogóle wybierzemy jakikolwiek projekt budowlany, powinniśmy wybrać działkę budowlaną. Zależą bowiem od tego dwa czynniki. Pierwszy jest to taki, że działka budowlana będzie miała na pewno przeprowadzone badanie geotechniczne gruntu, który wykaże jaka konstrukcja może na tej działce postać. Natomiast druga sprawa, dotyczy przede wszystkim planów zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie decyzji o warunkach zabudowy, jaka zostanie wydana odnośnie do naszej inwestycji. Jeżeli kupimy projekt wcześniej, może okazać się, że na danej działce, dom może nie powstać, ponieważ nośność gruntu jest zbyt niska lub warunki hydrologiczne są nieprawidłowe pod taką budowę. Natomiast jeżeli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego, to mają one czasami różnego rodzaju wytyczne, na przykład konieczność zbudowania domu z dachem dwuspadowym, a my na przykład wybraliśmy sobie dach wielospadowy, czasami wymagane jest wybudowanie domu parterowego, a my byśmy chcieli mieć dom piętrowy itp. Tak więc dużo taniej będzie dla nas, jeżeli najpierw zorientujemy się odnośnie do tego, jaka jest działka budowlana i jakie są warunki zabudowy. Warto jest tutaj wspomnieć, że jeżeli chcemy zbudować dom z drewna klejonego https://domyhbe.pl/pl/napisali-o-nas/dom-z-drewna-klejonego, to większość działek budowlanych będzie nadawała się pod budowę. Działki, które mają obniżoną nośności podłoża, nadają się pod budowę domów drewnianych z drewna klejonego bądź pod domy szkieletowe, a na przykład pod dom murowany już nie. Oczywiście wynika to głównie z tego faktu, że konstrukcje drewniane są sporo lżejsze. Dochodzi do tego również jeszcze jedna sprawa, a mianowicie taka, że jeżeli nie chcemy budować domu z podpiwniczeniem, to wówczas dom szkieletowy lub dom drewniany z drewna HBE https://domyhbe.pl/ może zostać wybudowany na płycie fundamentowej, a płyta fundamentowa ma to do siebie, że już ten dużo mniejszy ciężar, rozkłada bardziej równomiernie po powierzchni, co sprawia, że na słabych działkach o słabych warunkach hydrogeologicznych, takie domy mogą być budowane. W przypadku domów murowanych jest to niemożliwe, a dodatkowo każdy dom murowany, musi zostać wybudowany z użyciem klasycznych fundamentów.

Wybór projektu oraz budowa

Kiedy wiemy już jakie wymagania musi spełnić nasz projekt, abym mógł zostać wybudowany na danej konkretnej działce i taką działkę już kupimy, możemy zgłosić się do firmy i wybrać projekt. Oczywiście projekty takie będą tańsze i w wybudowaniu i w zakupie, niż budowle murowane, ale tak naprawdę najwięcej oszczędzamy na tym, w jaki sposób taki dom jest zbudowany, ale za o tym powiemy sobie za chwilę. Jeżeli chcielibyśmy sobie jeszcze bardziej obniżyć koszty budowy domu drewnianego w technologii HBE, to możemy zastosować w zasadzie takie same kategorie wyboru, jak w przypadku domów murowanych odnośnie do elementów, o których zaraz sobie powiemy. Zasada redukcji kosztów jest taka sama i nie zależy od tego, czy będzie to dom murowany, czy to będzie dom szkieletowy, czy dom z wykorzystaniem technologii HBE. Jeżeli chcemy, aby dom w budowie był jak najmniej kosztowny, to przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z podpiwniczenia. Podpiwniczenie wychodzi drogo. Przede wszystkim musimy zbudować fundament, a po drugie niezależnie od tego, podpiwniczenie będzie kosztowało nas niemal tyle samo, co zbudowanie piętra mieszkalnego, co z punktu widzenia ekonomii nie jest logiczne. Co więcej, jeżeli chcemy ograniczyć koszty, to powinniśmy zbudować najlepiej dom parterowy, a jeżeli nas to nie urządza, to z maksymalnie jednym piętrem. Warto również inwestować w dachy jedno i dwuspadowe.

Zobacz również:

Budowa domu z drewna https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych

Budowa domu z drewna przebiega zdecydowanie szybciej niż domu murowanego, przede wszystkim z tego powodu, że dom tak naprawdę nie powstaje na placu budowy, tylko w fabryce. Jeżeli kupimy sobie jakiś projekt, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wiele z jego z elementów będzie już wykonanych w fabryce, W ciągu miesiąca lub dwóch, możemy rozpocząć montaż takiego domu i słowo montaż, jest tutaj bardzo prawidłowe, ponieważ de facto taki dom na miejscu jest montowany, a nie budowany.