Jak otworzyć swój warsztat samochodowy

Jak otworzyć swój warsztat samochodowy

Jak otworzyć swój warsztat samochodowy – w Polsce coraz więcej osób planuje bądź chciałoby założyć własną działalność gospodarczą. Tego typu aktywność gospodarcza jest oczywiście kusząca przede wszystkim z tego powodu, że pracujemy dla siebie i oczywiście, jeżeli nasz pomysł wypali, możemy zarobić znaczenie więcej pieniędzy, niż na przykład pracując w jakiejś dużej korporacji, czy nawet w małej firmie, pracując dla kogoś, który odważył się założyć działalność. Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli będziemy pracować dla siebie, to będziemy mieć mniej pracy i więcej pieniędzy. Praktyka pokazuje, że raczej pracujemy więcej, no ale też więcej zarabiamy. Oczywiście proporcjonalnie dużo więcej niż gdybyśmy tę samą ilość pracy, wykonywali dla kogoś. Wiele osób w Polsce zajmuje się mechaniką pojazdową i wiele z tych osób myśli o tym, jak otworzyć własny warsztat samochodowy.

Co musimy wziąć pod uwagę, kiedy chcemy otworzyć własny warsztat samochodowy

Kiedy chcemy otworzyć warsztat samochodowy, musimy tak naprawdę zastanowić się kilkoma rzeczami. Są to rzeczy, które są w zasadzie uniwersalne, zawsze wtedy, kiedy chcemy rozpocząć jakąkolwiek działalność gospodarczą. Do tych rzeczy jak wspomnieliśmy uniwersalnych, należy na pewno sporządzenie dobrego biznesplanu. Oczywiście dobry biznesplan, to znaczy, że jest dobrze przemyślany i zakładający również wiele różnego rodzaju rozwiązań awaryjnych, ponieważ może się zdarzyć, że nasze różnego rodzaju wyliczenia dotyczące kosztów oraz przychodów, mogą się w praktyce rozminąć. Zawsze warto koszty nieco przeszacować, a zyski nie doszacować. Dodatkowo biznesplan powinien ująć takie rzeczy, jak chociażby to, abyśmy nie podchodzili zbyt optymistycznie do początku naszej działalności gospodarczej, ponieważ zawsze na początku jest trudniej, niż mogłoby to wynikać z różnego rodzaju średnich, które możemy sobie wziąć z ogólnokrajowych danych.

Lokalizacja naszego warsztatu samochodowego

Jeżeli chcemy założyć warsztat, gdzie wykonywane są naprawy samochodów, to na pewno będziemy mieć klientów wtedy, kiedy będzie to dobry warsztat samochodowy. Nie ma się również co oszukiwać, że dobry warsztat samochodowy, nie będzie mieć zbyt wielu klientów, jeżeli jego lokalizacja będzie niedobra. Nie mówimy tutaj o takiej sytuacji, że na przykład do najbliższego klienta mamy 2 lub 3 kilometry, ale po prostu o takiej sytuacji, kiedy jest już wystarczająco daleko, aby po drodze do naszego warsztatu, ktoś miał inny warsztat samochodowy, który również jest dobry i będzie taki człowiek na pewno bardziej skłonny zostawić pojazd bliżej domu. Dodatkowo trzeba też rozważyć taką opcję, aby założyć warsztat w lokalizacji, w której jest w miarę możliwości mała konkurencja, ponieważ tego typu sytuacja, sama w zasadzie powoduje, że ludzie będą się do nas sami zgłaszali z różnego rodzaju usterkami.

Sprawdź koniecznie:

Zakres prac, jakie będziemy wykonywać

Jak otworzyć swój warsztat samochodowy
Jak otworzyć swój warsztat samochodowy

Kiedy rozpoczynamy własną działalność, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, abyśmy mogli wykonywać takie prace przy samochodach, które najczęściej się po prostu zdarza wykonywać. Do takich możemy zaliczyć, chociażby wymiany oleju silnikowego, wymiany amortyzatorów, wymiany wahaczy, końcówek drążków kierowniczych i tym podobne. Jeżeli nie będziemy w stanie na przykład przeprowadzić generalnego remontu silnika, czy nawet wymienić dobrze uszczelki pod głowicą, to stracimy jednego klienta na stu. Natomiast jeżeli nie będziemy w stanie wykonywać prostych napraw, a skupimy się tylko i wyłącznie na drogich, ale rzadkich awariach, to wówczas się może okazać, że po prostu finansowo nie będziemy w stanie zapiąć każdego kolejnego miesiąca, co niestety może prowadzić do bankructwa w krótkim czasie.

Pracownicy

Stare porzekadło mówi (wśród osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą), że wszystko się fajnie kręci, dopóki nie zatrudnimy pierwszego pracownika. Jest w tym może trochę prawdy, ponieważ każdy zatrudniony pracownik generuje dodatkowe koszty, ale z drugiej strony nie możemy patrzeć tylko na pracownika z tej perspektywy. Dobry mechanik samochodowy, który pracuje dla nas, pokryje swoją pracą koszty, jakie ponosimy z tytułu odprowadzania składek. Prowadzenie w pojedynkę warsztatu samochodowego, który ma przynosić spore zyski, jest niestety niemożliwe, ponieważ jeżeli przyjedzie do nas dwóch klientów w ciągu dnia, to prawdopodobnie będziemy w stanie ich obsłużyć, ale już nikogo więcej, nie mówiąc już o tym, że oprócz naprawienia samochodu musimy oczywiście zaraz załatwiać całą masę innych rzeczy. Do obowiązków właściciela warsztatu należy między innymi zamawianie części zamiennych, prowadzenie księgowości, jak również całego harmonogramu, związanego z zapisywaniem klientów na naprawy.

Czy są jakieś szczególne wymagania, jeżeli chodzi o to, kto może założyć warsztat samochodowy?

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma żadnych wytycznych, które mówiłyby o tym, że ktoś nie może założyć warsztatu samochodowego. O ile zrobimy to oczywiście w sposób legalny, czyli zarejestrujemy własną działalność gospodarczą, to nie ma przeszkód do tego, aby taki warsztat uruchomić. Najlepiej oczywiście, abyśmy mieli wiedzę lub zatrudnili ludzi, którzy taką wiedzę posiadają.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl