Jak przewieźć kontener morski

Jak przewieźć kontener morski

Jak przewieźć kontener morski. Kontenery morskie jest to podstawa współczesnego globalnego łańcucha dostaw. Jednak z kontenerami morskimi jest pewien problem, który wielu ludzi obraca w ich pewnego rodzaju zaletę. Chodzi tutaj głównie o to, że kontener morski (niezależnie od tego, czy będzie to kontener morski 40, czy kontener morski 20), chociaż jest podstawowym narzędziem logistycznym, to w dużej części przypadków, jest to narzędzie, można by powiedzieć jednorazowe.

Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że najwięcej towarów w globalnym łańcuchu dostaw, przepływa od największych producentów, czyli na przykład z Chin, do krajów, które towary od nich kupują. Z tego powodu ilość kontenerów, które na przykład wypływają z Chin do Europy, jest zdecydowanie większa, niż ilość kontenerów, które są transportowane z towarem w kierunku przeciwnym. Okazuje się również, że zdecydowanie drożej wychodzi transport pustych kontenerów do miejsca, w którym mogłyby być z powrotem załadowane, czyli do Chin, niż wyprodukowanie kontenerów nowych. Z tego powodu na świecie mamy zdecydowaną nadwyżkę kontenerów, z którymi nie bardzo jest co zrobić, a w zasadzie nie bardzo było co zrobić.

W jaki sposób możemy wykorzystywać nieużywane kontenery morskie?

Z biegiem czasu architekci oraz różnego rodzaju osoby, które zajmują się ochroną środowiska, zwrócili uwagę, że kontenery są oczywiście dość dużym problemem, ponieważ wyprodukowanie tak dużej ilości kontenerów, pochłania dość duże zasoby. Mówimy tutaj na przykład o żelazie oraz o zasobach energetycznych. Zaczęto szukać rozwiązań, które mogłyby sprawić, że kontener logistyczny, dostanie swoje drugie życie. Architekci zwrócili uwagę na fakt, że kontener jako taki, jest to dość solidna konstrukcja, która dodatkowo udostępnia dość dużą przestrzeń. Zaczęto zastanawiać się, czy nie można byłoby wykorzystywać kontenerów morskich, jako swego rodzaju improwizowanego elementy architektury. Jak się okazało, faktycznie można kontenery bardzo fajnie dostosować do własnych potrzeb. Jeden na przykład ciekawszy sposób na zagospodarowanie kontenera jest to na przykład urządzenie sobie biura w kontenerze. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że na przykład mamy własną firmę lub pracujemy z domu, ale w rzeczywistości potrzebujemy własnego miejsca, w którym moglibyśmy pracę wykonywać. Kontener postawiony na tej samej działce, na której stoi nasz domek jednorodzinny może być doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście biuro z kontenerów morskich nie jest to tak zwany „golas”. Tego typu kontenery po pierwsze jest dostosowywany do potrzeb biurowych, a po drugie jest w odpowiedni sposób aranżowany. Finalny efekt najczęściej nie wskazuje na to, że nasze biuro zostało wykonane z kontenera morskiego.

W jaki sposób przewieźć kontener

Z kontenerem jednak jest problem. Oczywiście możemy tutaj powiedzieć o kwestii zakupowej, jednak samo zakupienie kontenera, nie jest do końca tak dużym problemem, ponieważ dokonamy tego w naprawdę wielu miejscach. Jednak problemem może tutaj być samo przetransportowanie kontenera na miejsce, w którym powinien on stać. Kontenery morskie występują oczywiście w różnych wariantach, są na przykład kontenery 40 stopowe oraz kontenery 20 stopowe, jednak są one stosunkowo ciężkie oraz duże. Mają duże gabaryty, tak więc przywiezienie takiego kontenera, przede wszystkim wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Najczęściej musimy wynająć ciągnik siodłowy, który przywiezie nam taki kontener na miejsce docelowe. W zasadzie tego typu transport powinien odbywać się to sprawdzonej trasie tak, więc jeżeli chcemy kupić kontener magazynowy, to musimy przede wszystkim sprawdzić, czy w ogóle będziemy w stanie przywieźć taki kontener na miejsce, w którym chcemy go posadowić. Logiczne jest, że na przykład nie na każdym osiedlu domków jednorodzinnych, mamy drogi, po których może poruszać się samochód ciężarowy. Oczywiście czasami może się tak zdarzyć, że jeżeli nawet droga jest wyłączona z ruchu takich pojazdów, to możemy uzyskać specjalne pozwolenie, aby jednorazowo taki pojazd mógł wjechać z naszym kontenerem i aby mógł go bezpiecznie rozładować. Pomimo tego, że mamy pozwolenie, to zakręty na takich uliczkach, czy szerokość drogi, tak czy siak będzie uniemożliwiała nam transport kontenera. Transport lotniczy za pomocą helikoptera raczej nie wchodzi w grę, ponieważ taka inwestycja przestanie nam się opłacać, więc zanim w ogóle zaczniemy szukać kontenerów, które moglibyśmy kupić, to musimy sprawdzić, czy w ogóle transport takiego kontenera będzie możliwy.

 

Co jeszcze warto rozważyć?

kontener morskiPowinniśmy również zwrócić uwagę na jedną rzecz. To, że na przykład nie będziemy w stanie przetransportować kontenera 6-metrowego, wcale nie oznacza, że nie będziemy mogli na przykład przetransportować dwóch kontenerów 3-metrowych. Kontenery można stosunkowo łatwo między sobą łączyć i to może być sposób na rozwiązanie naszego problemu. W takiej sytuacji, kiedy faktycznie dojazd do naszej posesji ciężkim sprzętem jest dość mocno utrudniony, powinniśmy rozważyć taką opcję, jako alternatywę.