Jak rozrobić gładź szpachlową

Jak rozrobić gładź szpachlową

Szereg prac związanych z wykończeniem mieszkania wymaga odpowiednich materiałów. Jeśli komuś zależy na sprawnym przeprowadzeniu tego typu działań, może także skorzystać z usług profesjonalnych firm wykończeniowych. Jednak niektóre rzeczy można wykonać samodzielnie. Odrobina teorii, podstawowe narzędzia, jak też cierpliwość mogą zaoszczędzić koszty związane z robocizną. Oczywiście jest to opcja dla osób, które lubią majsterkować, tym bardziej dla tych, które mają doświadczenie w branży budowlanej. Wbrew pozorom proste czynności, jak odpowiednie przygotowanie ściany, okazują się wymagającymi sporego wysiłku, jak też doświadczenia. Dlaczego ten etap prac jest tak złożony?

Dlaczego odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów jest ważne?

Kompleksowe wykończenie mieszkania uwzględnia zastosowanie dużej liczby, zróżnicowanych materiałów. Bardzo powszechne jest malowanie sufitów oraz ścian. Jednak zanim będzie to możliwe, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Każda krzywizna, jak też ubytek będą widoczne po nałożeniu farby, dlatego ważna jest idealnie gładka powierzchnia. W polskim budownictwie bardzo popularne jest tynkowanie ścian. Pozwala to na stworzenie wstępnej warstwy bazowej, która najczęściej kamufluje pustaki lub cegły. Materiał ten stosuje się do wznoszenia ścian, z uwagi, iż posiada sporą siłę nośną. Nowoczesne hurtownie posiadają w swojej ofercie wysokiej jakości, doskonałe pod względem termoizolacji materiały, co przekłada się na koszt eksploatacji mieszkania, w szczególnie w okresie zimowym, ale też letnim, gdy temperatury stają się wysokie. Istnieją dwa sposoby na wykonanie tynków. Pierwszy jest tradycyjny, wykonywany manualnie, przy użyciu kielni. Natomiast w przypadku dużych powierzchni, takich jak bloki mieszkalne, świetnie sprawdza się technologia tynku maszynowego. Specjalna masa – betonowa lub gipsowa, nakładana jest specjalnym agregatem, co przyśpiesza cały proces. Jest to jednak wstępny proces pracy. Przed nałożeniem wszelkiego rodzaju elementów dekoracyjnych, takich jak płytki, czy malowaniem, całą powierzchnię trzeba w odpowiedni sposób wygładzić. Dlatego hurtownia chemii budowlanej w swojej ofercie posiada szereg produktów, które są powszechnie wykorzystywane w tym celu.

Jak odpowiednio wygładzić ścianę?

Zadanie to wymaga pracy kilkuetapowej. Przede wszystkim potrzebny będzie gips szpachlowy. Jest on stosowany w przypadku tynków cementowych, jak również płyt gipsowych. W jednym, jak i drugim przypadku bardzo istotne jest dla końcowego efektu, aby zniwelować wszelkiego rodzaju nierówności, jak też ubytki. Szpachla gipsowa może być nakładana nawet w dużej ilości. Po zaschnięciu staje się bardzo odporna na uszkodzenia, dlatego doskonale sprawdza się do wstępnego etapu pracy. W jaki sposób rozrabia się gładź? Niezbędne będzie przede wszystkim jakieś wiadro, koniecznie czyste, tak, by w gotowej masie nie pojawiały się jakieś fragmenty zaschniętego betonu, czy starego gipsu. To wiadra należy wlać wodę, a następnie wsypać odpowiednią ilość wody. Najlepiej dodawać tak długo szpachlę sypką, aż nie zakryte wody. Następnym krokiem jest użycie elektrycznego mieszadła, które może być zamontowane do wiertarki. Narzędzie to bardzo ułatwia pracę, jak również ją ją przyśpiesza. Trzeba pamiętać, iż szpachla nie może być zbyt rzadka, ponieważ nie będzie trzymać się ściany, a zacznie po niej spływać. Dobrym rozwiązaniem jest gotowa gładź szpachlowa. Ma swoje wykorzystanie tak samo przy okazji dużych obiektów, jak również będzie pomocna dla osób, które nie posiadają mieszadła lub zależy im na sprawnym wykonaniu pracy. Gotowa masa może być praktycznie od razu nakładana na ścianę. Z uwagi, iż mieszana jest fabrycznie, posiada odpowiednią konsystencję.

Zobacz również:

 

Gładź gipsowa – co dalej?

Następnym krokiem, jest wykorzystanie gładzi szpachlowej. W przeciwieństwie do gipsu, materiał ten po wyschnięciu jest kruchy. Dlatego należy nakładać na ścianę jego niewielką ilość.  Gładź ta używana jest przede wszystkim w celu niwelacji niewielkich ubytków, jak też nierówności, aby uzyskać jak najbardziej gładką powierzchnię i równą powierzchnię. Również pomocna może być masa szpachlowa do ścian, która jest produktem gotowym do użycia. Tak samo w przypadku tej sypkiej, którą należy przygotować samodzielnie, jak również gotowej, należy nałożyć maksymalnie kilka milimetrów materiału na ścianę. Ostatnim etapem jest szlifowanie. Jeśli odbywa się na suchej szpachli, występuje sporo pyłu. Dlatego jeśli ktoś przeprowadza remont, chce również ograniczyć zabrudzenie w poszczególnych pomieszczeniach, może zakupić szpachlę do szlifowania na mokro.

Finalne wykończenie ściany

Ostatnim etapem jest oczywiście zastosowanie finalnego materiału wykończeniowego. Jeśli chodzi o płytki, nie ma aż tak dużej potrzeby dbania o idealnie gładką ścianę. Mogą one być układane na surowym tynku o ile jest stosunkowo równy. Ich ułożenie na ścianie można korygować ilością kleju, trzeba jednak pamiętać, iż zbyt wielkie różnice, jak też zbyt duża ilość kleju mogą prowadzić do osłabienia poszczególnych miejsc, a nawet odpadania płytek.