Jak ustawić stół w małym salonie?

Jak ustawić stół w małym salonie?

Mały salon może okazać się naprawdę dużym problemem, zwłaszcza, gdy zechcemy ustawić w nim stół. Jak wybrnąć z kłopotu i ustawić stół w małym salonie?

Czy stół jest w ogóle potrzebny?

Kiedy przychodzi nam urządzać małe mieszkanie, często zaczynamy się zastanawiać czy nie lepiej byłoby w ogóle zrezygnować z postawienia w nim stołu. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. Nawet niewielki stół zajmuje bardzo dużą powierzchnię, a do tego źle dobrany do reszty wnętrza potrafi je przytłoczyć. Natomiast źle postawiony – nie tylko zagraci pomieszczenie, ale i może utrudniać poruszanie się po nim.

Zalety stołu

Jednak zrezygnowanie ze stołu po głębszym zastanowieniu okazać się może kiepskim pomysłem. Zwłaszcza w małym mieszkaniu okazać się może niezwykle przydatny. Odpowiednio dobrany będzie służył nie tylko jako serce domu, przy którym rodzina zasiada do stołu. Może to być także miejsce, w którym będziemy oddawać się pracy na tak zwanym home office, a także rozrywce – takiej jak gry planszowe czy też oglądanie ulubionych seriali. Na stole rozstawimy także przekąski dla gości, gdy zorganizujemy proszone przyjęcie.

Jak wybrać odpowiedni stół?

Nie oznacza to jednak, że zaraz potrzebujemy stołu stanowiącego połowę przestrzeni salonu, a do niego kompletu krzeseł. Przeciwnie. Odpowiedni stół powinien zostać dopasowany do naszych potrzeb. Aby go dobrze wybrać, musimy zadać sobie pytania dotyczące naszego stylu życia i potrzeb.

Do czego będzie służył nam stół? Czy tylko do jedzenia? Jak wiele osób będzie zwykle zasiadało przy nim do kolacji lub obiadu? Czy często zapraszamy gości? Jeśli tak, to ilu musi pomieścić? Czy stołu będziemy używać do pracy? Jeśli tak, to czy zmieszczą się na nim wszystkie niezbędne przedmioty?

Jak wybrać miejsce dla stołu?

Jeśli stół pełnić będzie tylko jedną funkcję, to ustawienie go jest dosyć oczywiste. Jeżeli zamierzamy wyłączni spożywać przy nim posiłki, to po prostu ustawimy go tam, gdzie będzie to najwygodniejsze i dodamy odpowiednią ilość krzeseł.

Jeśli stół ma służyć jako biurko do pracy z domu, to ustawimy go w miejscu, gdzie możemy liczyć na spokój oraz dobre, naturalne światło w ciągu dnia.

Natomiast jeżeli stół będzie ostoją naszych wieczorów, to najpewniej relaksować będziemy się przy nim na kanapie i tam znajdzie się dla niego odpowiednie miejsce.

Co jednak jeśli stół ma spełniać kilka funkcji? Wówczas sprawa znacząco się komplikuje, a my skupić się musimy na innych wskazówkach, które podpowiedzą nam gdzie go postawić.

Przy ścianie czy na środku?

Kiedy mamy do dyspozycji małe pomieszczenie najczęściej w pierwszym odruchu myślimy o tym, by większość mebli ustawić wzdłuż ścian, tak aby zachować odrobinę miejsca na środku. Jest to dobry trop, jeśli zamierzamy ustawić tak meblościankę, komodę, regał z książkami, szafę, czy nawet kanapę. Niestety dla stołu raczej nie będzie to korzystne rozwiązanie.

Po pierwsze, stracimy dostęp do powierzchni stołu od przynajmniej jednej strony, co znacząco ograniczy jego funkcjonalność. Jeśli będą miały usiąść przy nim kolejne osoby, stół trzeba będzie odsuwać, co może być wręcz karkołomne na małej powierzchni. Taki stół nie będzie też wyglądał estetycznie. Stół postawiony pod ścianą sprawia raczej przygnębiające wrażenie i potrafi przytłoczyć nawet najlepiej urządzony salon.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie pozostałych mebli pod ścianą tak, by środkowa część pokoju zarezerwowana została na stół. Warto zaznaczyć, że nie musi on stać centralnie na środku pokoju. Przeciwnie, w małym pomieszczeniu lepiej będzie postawić go na przykład przy kanapie, by w ten sposób zaoszczędzić miejsce, które zajęłyby krzesła.

Stół jako ścianka działowa

Ciekawym zastosowaniem stołu jest wykorzystanie go jako elementu wydzielającego poszczególne części salonu. Takie rozwiązanie sprawdzi się znakomicie, jeśli nasz salon pełnić ma więcej niż jedną funkcję. W takim wypadku stół znakomicie oddzieli wizualnie część wypoczynkową od na przykład biurowej lub jadalnej.

Pomysłowe alternatywy

Jeśli jednak wciąż mamy problem z tym jak wpasować stół do niewielkiego salonu możemy rozejrzeć po alternatywach. Często uda się w ten sposób połączyć aranżację małej przestrzeni z wysoką funkcjonalnością.

Ławostół

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do małych salonów pozostaje ławostół. Jest to mebel, który w zależności od stanu rozłożenia może służyć zarówno jako ława, jak i jako stół. W ten sposób kiedy nie potrzebujemy stołu, możemy złożyć go do formatu niewielkiej, niskiej ławy, aby oszczędzić miejsce. Natomiast gdy przyjmujemy gości lub pracujemy nad dużym projektem, bez problemu podwyższymy blat i rozłożymy go do formatu dużego stołu.

Stół ze ściany

Innym ciekawym pomysłem jest stół rozkładany ze ściany. Takie stoły zawieszane są na ścianie i gdy nieużywane, składają się na pionowo. Dzięki temu nie zajmują w ogóle miejsca, a dobrze wkomponowane w przestrzeń, nie rzucają się w oczy.

Stół w meblach

Na podobnej zasadzie działają blaty stołów ukryte w meblach. Zazwyczaj jest to meblościanka lub komoda. Złożony blat stołu wygląda jak jedna z wielu szafek. Dopiero gry go rozłożymy, objawia się stół. Często dla większej stabilności stół taki można dodatkowo podeprzeć nóżką.