Jak wykonać plac zabaw dla dzieci?

Jak wykonać plac zabaw dla dzieci?

Jak wykonać plac zabaw dla dzieci? Rosnącym trendem w niektórych częściach świata jest tworzenie naturalnych placów zabaw dla dzieci. Place te zawierają elementy, które są częścią natury lub są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drzewa, krzewy, trawa, kłody, kamienie, piasek, woda, drewniane domki na drzewach i ścieżki z wiórów drewnianych. Zawierają przestrzeń dla dzieci do biegania i zabawy oraz naturalne i prefabrykowane materiały, które są ruchome i można nimi manipulować. Materiały te umożliwiają dzieciom konstruowanie nowych obiektów i wyrażanie swojej kreatywności.

Tradycyjne place zabaw są często bardzo kolorowe, choć niektóre są monotonne i mają bardziej sterylne otoczenie. Podczas gdy te place zabaw pomagają uczniom rozwijać różne umiejętności, nacisk kładziony jest na rozwój motoryki ogólnej. Naturalne place zabaw pomagają dzieciom rozwijać inne korzystne zachowania oprócz umiejętności fizycznych. Do tych zachowań należą umiejętności społeczne, współpraca i zdolność do rozwiązywania problemów. Ponadto, naturalne place zabaw stymulują wyobraźnię i kreatywność dziecka bardziej niż tradycyjne place zabaw. Naturalne place zabaw mogą również pomóc dzieciom docenić naturę i poznać środowisko, w którym żyją. Zabawa jest istotną czynnością dla zdrowego rozwoju dziecka. Oprócz tego, że jest zabawą, odpowiednia zabawa pozwala uczniom rozwijać sprawność fizyczną, koordynację mięśni, równowagę i pewność siebie. Zabawa pozwala im także na wykształcenie odpowiednich zachowań, które będą im przydatne przez całe życie. Często poprawia również wyniki w nauce.

Sprawdź także:

Tradycyjny a naturalny plac zabaw

Tradycyjny plac zabaw zawiera wyprodukowany sprzęt wykonany z metalu lub jaskrawo kolorowego plastiku. Wyposażenie to obejmuje wspinaczki, małpie słupki, zjeżdżalnie, huśtawki i huśtawki. Plac zabaw jest zabawny dla dzieci i jest dobrym miejscem do rozwijania umiejętności fizycznych. Towarzyszy mu jednak ryzyko, zwłaszcza dla małych dzieci. Korzystanie z większości urządzeń na tradycyjnym placu zabaw zwiększa ryzyko kontuzji. Projektanci placów zabaw czasami starają się zmniejszyć to ryzyko, stosując grubą nawierzchnię z wiórów drewnianych pod konstrukcjami zabawowymi. Mimo że zmniejsza to ryzyko, nadal ono istnieje. Poprawa bezpieczeństwa tradycyjnego placu zabaw może powodować problemy. Jeśli projektanci zmniejszają wysokość urządzeń w celu zwiększenia bezpieczeństwa, plac zabaw jest często uważany za nudny przez starsze dzieci. Ponadto na bezpieczniejszym placu zabaw dzieci mogą stracić poczucie spełnienia, jakie dają im wspinaczka na duże wysokości i huśtanie się na małpich drążkach. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko jest mniejsze na naturalnym placu zabaw niż na tradycyjnym, choć nie zawsze jest to prawdą. Jest jeszcze jedna istotna różnica między tradycyjnym a naturalnym placem zabaw. Tradycyjny plac zabaw dostarcza gotowych elementów do zabawy dla dziecka. Ważnym celem naturalnego placu zabaw jest stymulowanie dzieci do tworzenia własnych przedmiotów do zabawy. Tworzenie nowych przedmiotów może dać dzieciom poczucie spełnienia.

Jak wygląda naturalny plac zabaw?

Naturalny plac zabaw to mały kawałek natury (lub czasami zmodyfikowanej lub odtworzonej natury), który zawiera wiele różnych mini-środowisk. Zazwyczaj znajdują się na nim drzewa i inne rośliny lub materiały roślinne, takie jak krzewy, pniaki i kłody. Plac zabaw może zawierać otwarte, trawiaste obszary, jak również obszary zacienione przez drzewa. Zazwyczaj zawiera miejsca odpowiednie do aktywnej i twórczej zabawy oraz do spędzania czasu w ciszy. Naturalny plac zabaw często zawiera wodę w jakiejś formie. Piaszczyste lub skaliste miejsce obok kanału wodnego jest częstym elementem placów zabaw. Teren na placu zabaw jest na ogół zróżnicowany i może zawierać jedno lub więcej wzniesień. Ścieżki są zazwyczaj kręte, zamiast podążać prostą i regularną drogą. Udany naturalny plac zabaw zawiera wiele ruchomych obiektów, którymi dzieci mogą manipulować i wykorzystywać do tworzenia projektów konstrukcyjnych. Przykłady naturalnych ruchomych obiektów to piasek, woda, gałązki, gałęzie, kłody, kamyki, skały i opadłe liście. Można również dostarczyć dzieciom prefabrykaty takie jak wiadra, łopaty, kawałki plastikowych rur, sznurek i tkaniny, które będą mogły wykorzystać w swojej pracy twórczej. Chodzi o to, aby dostarczyć dzieciom niezbędnych narzędzi do tworzenia obiektów powstałych w ich wyobraźni, dostarczając im ciekawych i zabawnych wyzwań.
Naturalny plac zabaw może zawierać drewniane obiekty, takie jak domek na drzewie, mostek, siedziska i stoły. Uroczym dodatkiem może być wykonany z drewna instrument muzyczny na świeżym powietrzu. Choć obiekty te nie są naturalne i jedynie naśladują naturę, mogą być przyjemnym i wartościowym elementem placu zabaw. Naukowcy odkryli, że dzieci planujące i realizujące projekty budowlane w naturalnych miejscach zabaw często współpracują z innymi dziećmi. Projekty te mogą wymagać od dzieci kreatywnego myślenia, innowacyjności i rozwiązywania problemów. Zbierając przedmioty, manipulując nimi i dopasowując je do siebie, dzieci rozwijają swoje zdolności świadomości przestrzennej. Mogą również ćwiczyć matematykę.