Jakie są koszty pompy ciepła

Jakie są koszty pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala na tanią produkcję ciepła. Sceptycy tej technologii wykorzystują argument, że konieczne jest poniesienie wysokich kosztów inwestycyjnych i tym samym deprecjonuje to wykorzystanie tego źródła ciepła. Czy jednak nie jest to tylko jedna strona medalu? Inne źródła ciepła również są kosztowne i należy rozpatrywać cały proces w kilku płaszczyznach. Przede wszystkim jako zestawienie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Czy instalacja pompy ciepła się opłaca? Jakie koszty poniesiemy na etapie inwestycji i eksploatacji?

Koszty inwestycyjne w kontekście kosztów eksploatacyjnych

Bez problemów rozumiemy, że na etapie budowy domu pieniądze są nam potrzebne jak rzadko na innych etapach życia. Dokonywanie inwestycji w tym czasie nie jest bardzo popularne. Powinniśmy jednak patrzeć na tę sytuację szerzej. Raz poniesione koszty w przypadku instalacji pompy ciepła https://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-katowice/ doprowadzą nas do osiągnięcia wielu korzyści. Pamiętajmy, że zalety montażu pompy ciepła http://rekuperatory-ask.pl/salon to nie tylko kwestia ekonomii. Stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne w połączeniu z bardzo satysfakcjonującym okresem zwrotu sprawiają, że ta technologia wytwarzania ciepła bez problemu może być nazywana inwestycją na przyszłość. Oczywiście szacowania będą całkowicie różne, jeśli zdecydujemy się dodatkowo na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ale traktujmy to przykładowe rozwiązanie jako zewnętrzne (stanowiące osobny system) w stosunku do omawianego.

Koszty inwestycyjne pompy ciepła

Jakie są koszty pompy ciepłaOczywiście na każdym etapie spotkamy się z rozbieżnościami cen w związku z zastosowaniem innych technologii, innego obszaru Polski lub droższej bądź tańszej ekipy budowlanej. Możemy jednak dokonywać pewnych oszacowań. Przede wszystkim, jaki jest koszt samej pompy ciepła? To zależy w dużej mierze od jego mocy. Im będzie ona wyższa, tym droższe będzie urządzenie. Nie możemy jednak zapominać, że jest to kwestia tego, ile ciepła będzie w stanie wyprodukować urządzenie. Często domy jednorodzinne mają od 130 do 170 m². W takiej sytuacji najczęściej sama pompa ciepła wraz z osprzętem będzie kosztować od 40000 do 50000 zł. Dużo również zależy od samego typu urządzenia. Największą popularnością cieszą się obecnie powietrzne pompy ciepła, które nie wymagają poniesienia dodatkowych kosztów, które związane są z wykonaniem odwiertów (co ma miejsce w przypadku gruntowych odpowiedników tej technologii). Montaż poszczególnych elementów nie należy do najłatwiejszych i wymaga specjalnych uprawnień. Z tego powodu musi również odpowiednio kosztować i powinniśmy szacować, że będzie to około 10000 zł. Nie doliczamy kosztów związanych z zainstalowaniem ogrzewania podłogowego, ponieważ w przypadku zastosowania innych urządzeń grzewczych również trzeba wykonać odpowiednią instalację. Możemy więc oszacować całkowite koszty na 50000 zł, ale czasem będzie to 70000 zł i nadal mówimy o standardowych wymiarach domów jednorodzinnych. Wiele zależy oczywiście od jakości samych urządzeń.

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła

Teraz przechodzimy do znacznie przyjemniejszych obliczeń. Okazuje się, że wykorzystanie pompy ciepła oznacza koszty na poziomie od 2200 do 3000 zł w skali roku dla domu jednorodzinnego o standardowej wielkości. To ogromna zaleta tej technologii. Są to wartości, które są trudne do porównania z piecami na węgiel i drewno. W tym przypadku koszty bardziej zależą od prywatnych preferencji, ale paliwo będzie jednak znacznie droższe. A nadal porównujemy z jedną z najtańszych możliwości, ponieważ w zestawieniu z wykorzystaniem gazu lub biomasy te ceny okażą się jeszcze bardziej wartościowe. Nie dla każdego może być oczywiste, z czego wynikają koszty eksploatacyjne pompy ciepła, więc od razu to wyjaśniamy. Największą ich częścią jest wykorzystanie energii elektrycznej jako napędu całego systemu. Około 90% kosztów eksploatacyjnych wynika właśnie ze zużycia prądu przez sprężarkę, która stanowi jeden z najważniejszych elementów urządzenia. Oprócz tego należy doliczyć koszty okresowego przeglądu pompy ciepła.

Ogólnie o kosztach pompy ciepła

Znamy już koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, ale warto nadać wszystkiemu szerszego kontekstu. Przede wszystkim inne źródła ciepła również wymagają dokonywania inwestycji. To prawda, że kocioł zasypowy czy gazowy jest znacznie tańszy niż pompa ciepła. Eksploatacja tych urządzeń jest znacznie droższa, ale to nie wyczerpuje tematu. W obu przypadkach musimy choćby zapłacić za wykonanie komina, co w przypadku pompy ciepła nie jest wymagane. Piec na węgiel zajmuje również sporo miejsca i ze względu na występujący pył wymaga wydzielenia całego pomieszczenia na kotłownię. Czy powinniśmy to doliczyć do kosztów? Słusznie można zauważyć, że pytanie ma wydźwięk retoryczny, ponieważ to oczywiste, że tak. Czy powinniśmy wśród kosztów uwzględnić, że będziemy musieli rozpalać w piecu i pilnować, żeby nie doszło do wygaśnięcia płomienia? Nie jest to ekonomia, ale nadal są to koszty, które musimy ponieść. W tym przypadku poprzez swój wkład czasowy. Dokonując wyboru, powinniśmy rzetelnie podejść do tematu. Jeśli popatrzymy na sprawę całościowo, wydaje się, że koszty pompy ciepła nie są wysokie. We wcześniej części artykułu przedstawione jednak, jakie dokładnie one są. Pamiętajmy, że nie możemy porównywać jeden do jednego. Przykładowo cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła http://rekuperatory-ask.pl/ kształtuje się zwykle w przedziale od 15000 do 20000 zł, ale nie możemy tych technologii porównywać do siebie jeden do jednego.