Naprawa blacharska – ile kosztuje?

Naprawa blacharska - ile kosztuje?

Koszt naprawy blacharskiej może się różnić w zależności od marki samochodu, miasta, w którym znajduje się zakład czy wielkości obszaru poddawanego naprawie. Istotne są także takie czynniki jak dostępność miejsca naprawy, łatwość nabycia części czy czasochłonność danej pracy. Cenniki napraw blacharskich rzadko określane są w sposób precyzyjny. Zazwyczaj, określone z góry są jedynie ogólne przedziały cenowe, ale wycenę szczegółową dla każdego przypadku wykonuje się dopiero podczas przeprowadzania naprawy. Jakich kwot można oczekiwać decydując się na naprawę blacharską samochodu i od czego cena ta jest uzależniona?

Jakie elementy obejmuje naprawa blacharska auta?

Dobry blacharz potrafi przywrócić dawny blask zniszczonej karoserii, należy się jednak liczyć, że naprawa nie zostanie wykonana na poczekaniu, a jej koszt może się wydać stosunkowo wysoki. Trzeba pamiętać, że usługa tego rodzaju obejmuje w rzeczywistości wiele elementów. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

  • Przygotowanie karoserii do naprawy. Takie działania przygotowawcza obejmować mogą między innymi mycie nadwozia i podwozia auta, piaskowanie, szpachlowanie czy wycinanie określonych elementów blacharskich;
  • Wymianę lub naprawę wybranych elementów karoserii;
  • Spawanie, polerowanie, lakierowanie wstawionych elementów;
  • Obróbkę blach (ręczną lub z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi);
  • Konserwację przeciwkorozyjną karoserii.

Czas wykonania naprawy zależy w dużej mierze od ilości elementów składowych usługi. Im bardziej rozbudowane jest zlecenie klienta, tym dłuższy czas oczekiwania na jego realizację. Oczywiście, ma to również bezpośrednie przełożenie na koszt naprawy wykonywanej w zakładzie blacharskim.

Koszt naprawy blacharskiej – od czego zależy?

Od czego zależy koszt naprawy, wykonywanej przez blacharza? Wpływ na koszt usługi ma bardzo wiele czynników. Zaliczyć do nich należy między innymi:

  • Koszty materiałowe, związane z ceną poszczególnych elementów poddawanych wymianie, ale także środków pomocniczych i materiałów eksploatacyjnych (np. past polerskich, cyny, lakierów itp.);
  • Czasochłonność zleconych prac;
  • Łatwość dostępu do remontowanego miejsca oraz dostępność niezbędnych części i materiałów (konieczność sprowadzania części zwiększy cenę naprawy oraz wydłuży czas oczekiwania);
  • Koszty związane z prowadzeniem zakładu (takie jak ubezpieczenia, koszty utrzymania warsztatu, np. czynsz za najem lokalu). Koszty te różnią się często w zależności od wielkości miasta czy regionu kraju, w którym znajduje się warsztat. Im większe miasto, tym wyższe ceny.

Ceny mogą być również zdecydowanie wyższe w zakładach blacharskich cieszących się dobrą renomą. Zazwyczaj jednak taka renoma wynika z odpowiedniej jakości świadczonych usług, dużego doświadczenia blacharzy, ich dbałości o powierzone pojazdy. Za usługę na najwyższym poziomie płacimy zazwyczaj więcej, jednak jest to opłacalna inwestycja.

Sprawdź koniecznie:

Kiedy nie warto inwestować w naprawy blacharskie?

Wymiana błotnika wraz z lakierowaniem w zakładzie blacharskim to zazwyczaj koszt 250-500 zł. Jeśli zdecydujemy się na naprawę dotychczasowego bez wymiany na nowy, koszt może być nieco niższy, jednak efekty będę zwykle dużo mniej trwałe. W zależności od marki i modelu samochodu za wymianę maski po stłuczce zapłacimy zazwyczaj do ok. 3000 zł, chociaż przedział cenowy jest tutaj dość duży. Wymiana progów to koszt ok. 250 zł za sztukę – i ponownie, cena końcowa zależy od wielu czynników, omówionych już wcześniej.

=Kiedy na pewno nie opłaca się przeprowadzać napraw blacharskich? Jeśli stosunkowo nowy samochód ulegnie poważnemu wypadkowi drogowemu i uszkodzona zostanie jego konstrukcja nadwozia, koszt napraw przeprowadzanych w autoryzowanym salonie może przekroczyć połowę wartości auta. W takich sytuacjach pozornie niegroźna awaria może się okazać w rzeczywistości ubezpieczeniową szkodą całkowitą. Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku napraw starszych samochodów. Wiadomo, że koszt wymiany skorodowanego błotnika jest zdecydowanie niższy niż zakup kolejnego używanego auta.  Każdorazowo należy skalkulować koszty, aby upewnić się, że cena naprawy nie przewyższy rzeczywistej wartości pojazdu.

Naprawa blacharska starych aut – ile kosztuje?

Renowacja samochodów zabytkowych nie jest tanim hobby, jednak miłością do dawnych aut pała coraz więcej osób. Wiadomo, że kompleksowa naprawa weteranów szos to nie tylko wymiana czy usprawnianie części mechanicznych. =W renowacji starych aut równie ważna jest prawidłowo przeprowadzona naprawa karoserii. Usługi blacharskie w takich wypadkach obejmują uzupełnienie ubytków blacharskich, spawania, piaskowanie i lakierowanie całości karoserii. Całkowity koszt zależeć będzie nie tylko od dostępności części czy wielkości auta, ale również od pracochłonności przeprowadzonej renowacji. Należy się jednak liczyć z koniecznością przeznaczenia na ten cel co najmniej 15 tys. złotych.  Odpowiednio odnowiona karoseria sprawi jednak, że zabytkowy samochód stanie się prawdziwym powodem do dumy właściciela i przedmiotem zazdrości innych.

Wybierając zakład blacharski, w którym przeprowadzone zostaną naprawy karoserii naszego auta, powinniśmy zwracać uwagę na coś więcej niż tylko cena. Zazwyczaj zakłady cieszące się dobrą renomą dają gwarancję wykonania usługi na najwyższym poziomie. Nawet jeśli jej koszt będzie nieco wyższy, to możemy liczyć na wyższą wytrzymałość wprowadzanych napraw.

RR AUTO wgniecenia
ul. Szczawiowa 54c
70-010 Szczecin
+48 517 077 207
www.wgniecenia.szczecin.pl