Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się – dom szkieletowy!

Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się - dom szkieletowy!

Najpopularniejszą obecnie technologią budowy domów drewnianych są domy szkieletowe. Technologia ta nazywana jest przez ekspertów ‘suchą’, ponieważ podczas procesu budowy jedynie fundamenty wymagają tzw. wylewki. Głównie dzięki temu domy szkieletowe budowane są w tak krótkim czasie (nie występuje sezonowość budowy), a to jest jednym z najważniejszych argumentów przyciągającym potencjalnych inwestorów. Co warto wiedzieć o tej technologii zanim się na nią zdecydujemy?

Jak wygląda proces budowy domu szkieletowego?

Nie ma dobrego domu bez solidnych fundamentów. Więc jako pierwsze wylewane są betonowe fundamenty, warto zaznaczyć, że jest to jedyna część budowy wymagająca plusowych temperatur. W kolejnym etapie na przygotowanych fundamentach wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku, wówczas dom nabiera kształtu. Większość elementów powstaje w fabrykach i halach produkcyjnych a na budowie są one jedynie składane i mocowane do fundamentów. Następnie powstają ściany zewnętrzne, które wykonane są zazwyczaj z belek o przekroju 15 cm x 4 cm i od zewnętrznej strony obite płytami wiórowymi. Do płyt wiórowych zazwyczaj mocowana jest elewacja ze styropianu pokrytego tynkiem akrylowym. Mniej popularną formą pokrycia ścian zewnętrznych jest elewacja z desek lub materiału drewnopodobnego. Wprawdzie nadaje ona domu górski klimat to jest dużo droższa i mniej praktyczna niż klasyczne rozwiązanie. Kiedy powstaną wszystkie ściany zewnętrze przychodzi czas na ułożenie instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i CO. Od wewnętrznej strony ściany pokryte są płytami kartonowo – gipsowymi.

Ocieplenie domu szkieletowego

To bardzo ważna kwestia budowy domu. W domach szkieletowych po stworzeniu konstrukcji ścian, przestrzenie pomiędzy słupkami wypełnia się specjalnym ociepleniem. Najczęściej w tym celu stosuje się wełnę mineralną, choć uważane są również inne rodzaje ociepleń jak np. natryskowe. Rzadziej stosuje się styropian ze względu na sztywny i nierówny kształt domu. Nie przylega on wówczas dobrze do ścian zewnętrznych powodując utratę ciepła. Niezwykle ważne dla dobrego klimatu we wnętrzu drewnianego domu i utrzymania właściwych parametrów izolacyjno-energetycznych jest zastosowanie folii. Od zewnętrznej strony stosuje się folię wiatroizolacyjną, od wewnątrz folię paroizolacyjną. Odpowiednio przygotowane ocieplenie budynku zapewnia jego szybkie nagrzewanie i długi czas utrzymania ciepła. Może to pozytywnie wpływać na wysokość rachunków za CO.

Przemyślane wnętrze

Projektując aranżację wnętrza należy pamiętać, że konstrukcja domu szkieletowego jest lekka, musimy więc już na etapie projektowania domu podjąć decyzję o lokalizacji kuchni w której będą szafki kuchenne czy też biura gdzie umieścimy szafy i ciężkie regały. Miejsca te wymagają zaprojektowania odpowiednich wzmocnień tak, żeby dana ściana nie uległa zniszczeniu. Podobnie sytuacja ma się z podłogą, więc jeśli chcemy mieć w salonie ciężkie meble lub pianino należy to wcześniej zaplanować. Również podłoga musi być odpowiednio przygotowana tak by nie uległa zniszczeniu po umieszczeniu na niej dużych ciężarów.

Akustyczność w domu szkieletowym

Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się - dom szkieletowy!Wbrew panującym opiniom domy o konstrukcji szkieletowej wcale nie muszą być głośne. Obecnie metodologia i technologia budowy takich domów zaszły już tak daleko, że istnieją odpowiednie rozwiązania technologiczne, które należy zastosować, aby wyeliminować te uciążliwości. Cała konstrukcja powinna być solidnie usztywniona przez poszycie jej specjalnymi płytami, połączenia elementów konstrukcyjnych powinny być chronione podkładkami akustycznymi wykonanymi z elastycznych materiałów, które nie przenoszą drgań. Żeby zminimalizować odgłosy pracującego szkielet można ściany wykończyć podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych. Sposób na poprawę akustyczności domu szkieletowego jest wiele.

Dom szkieletowy jest tani

Dla wielu potencjalnych kupców jest to koronny argument przemawiający na korzyść domów szkieletowych w porównaniu z domami murowanymi. Tańsze są przede wszystkim materiały, których używa się do ich wykonania. Również mniejsza jest ilość tych materiałów oraz przede wszystkim krótszy jest czas pracy ekipy budowlanej na samym placu budowy. Te trzy składowe sprawiają, że takie domy stają się atrakcyjniejsze zwłaszcza dla osób z mniej zasobnym portfelem. Oczywiście to czy dom szkieletowy będzie tańszy czy też droższy od domu murowanego zależy również od kosztów działki czy też poziomu wykończenia. Porównując jednak dwie identyczne budowy (pod względem kształtu i gabarytu), domy szkieletowe okazują się nawet kilkanaście procent tańsze. Pozostałe środki można przeznaczyć na wykończenie domu. Nie warto jednak popadać w skrajność. Dom szkieletowy można wybudować za mniejsze pieniądze niż dom murowane, nie warto jednak oszczędzać na element jego wykonania. Wybór odpowiedniego i dobrze przygotowane drewna może chronić właściciela przed późniejszymi kosztami związanymi z naprawą budynku.